Informujemy, że nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiej Kampanii “Dzieciństwo bez przemocy” https://dziecinstwobezprzemocy.pl/
Kampania koncentruje się na:
- uwrażliwianiu społeczeństwa na problem krzywdzenia dzieci w Polsce,
- wspieraniu ludzi w reagowaniu na przemoc wobec dzieci,
- promowaniu idei uważnego rodzicielstwa,
- promocji systemowych rozwiązań na rzecz ochrony dzieci przed krzywdzeniem.
Kampania jest wyrazem sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci w Polsce i promuje rozwiązania sprzyjające dobremu dzieciństwu.
W ramach Kampanii w szkole zaplanowaliśmy:
- Podświetlenie na czerwono budynku szkoły w dniu 19 listopada 2024 jako wyraz symbolicznego sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci,
- Udział uczniów niektórych klas w lekcjach online oraz lekcjach według opublikowanych scenariuszy zajęć przez FDDS,
- Udostępnianie materiałów edukacyjnych i promujących Kampanię
- Organizację konkursów plastycznych „Szczęśliwe dzieciństwo” dla uczniów klas młodszych i „Stop przemocy” dla uczniów z klas starszych (Zakładka – “Uczniowie i rodzice” – “Konkursy”).
Każdy może dołączyć do Kampanii podpisując się pod manifestem – https://fdds.pl/manifest.html
Dobro dzieci jest kluczową kwestią społeczną.
Koniec Ogólnopolskiej Kampanii “Dzieciństwo bez przemocy” https://dziecinstwobezprzemocy.pl/, to nie koniec działań Dwójki, które promują bezpieczeństwo i dobrostan dzieci, ale czas na wskazanie i krótką fotorelację ze szkolnych inicjatyw.
REALIZACJE
LISTOPAD 2024
Uczniów niektórych klas, a także nasi zerówkowicze uczestniczyli w lekcjach online oraz lekcjach według opublikowanych scenariuszy zajęć przez FDDS.
- Z inicjatywy szkolnej pani psycholog, uczniowie klasy 6b 6.11.2024R. uczestniczyli w lekcji on-line, prowadzonej przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Zajęcia dotyczyły tematyki przemocy, sposobów rozpoznawania i reagowania na przemoc, a także roli telefonu zaufania jako źródła wsparcia w trudnych sytuacjach. Dzięki tej lekcji uczniowie mogli zwiększyć swoją świadomość i zrozumieć, jak skutecznie zadbać o własne bezpieczeństwo oraz w jaki sposób wspierać rówieśników. Zajęli się obawami związanymi ze zgłoszeniem takich sytuacji oraz omówili do kogo mogą się zwrócić po pomoc. Dowiedzieli się również jak Telefon Zaufania może im pomóc – od rozmowy o swoich wątpliwościach po wsparcie w decyzji o zgłoszeniu przemocy.
2. Nasi najmłodsi z oddziałów przedszkolnych pod czujnym okiem swoich Pań zrealizowali program GADKI, który w naturalny i przyjazny sposób uczy podstawowych zasad bezpieczeństwa i minimalizuje zagrożenia związane z niebezpieczeństwem w relacjach, w tym związanych z wykorzystywaniem seksualnym. Realizacja tych zajęć powinna się przyczynić do wczesnego rozpoznania przez same dzieci trudnych, zagrażających sytuacji i reagowania na nie oraz jest takim działaniem, które wyposaża dzieci w wiedzę i umiejętności rozpoznawania zagrożenia oraz skutecznego na nie reagowania.
„GADKI z psem” to 5 prostych zasad, realizowanych z użyciem filmu animowanego.
3. Podczas lekcji uczniowie z klas trzecich poznali drużynę Sieciaków i dowiedzieli się, jakie zagrożenia czyhają na dzieci w internecie oraz jak zadbać o bezpieczeństwo online. 18.11.2024r. odbyła się lekcja oparta o fabułę książek o przygodach Sieciaków i treści z serwisu edukacyjnego Sieciaki.pl.
4. Zorganizowaliśmy również konkurs plastycznych „Szczęśliwe dzieciństwo” dla uczniów klas młodszych i „Stop przemocy” dla uczniów z klas starszych. W konkursie wzięło udział 30 uczniów. Konkurs był również okazją do zaprezentowania swoich talentów plastycznych. Wysoki poziom konkursu oraz zaangażowanie uczniów zrobiły ogromne wrażenie na jury. Wskazanie wygranych nie było łatwym zadaniem. Poziom prac był wyrównany. Po burzliwych obradach udało się jednak wskazać prace do wyróżnień. Na szkolnym fb zaprezentowano wszystkie prace. Wystawa prac jeszcze przed nami. Wręczenie dyplomów, jak to w zwyczaju naszej Dwójki, podczas uroczystości szkolnych.
5. Nie zabrakło też działań skierowanych do Rady Pedagogicznej, która podnosiła swoje kompetencje i umiejętności w szkoleniowej radzie pedagogicznej.
6. 19 listopada 2024r. w Międzynarodowym Dniu Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci, w dniu finału kampanii podświetliliśmy na czerwono fasadę budynku szkoły z muralem patrona jako wyraz symbolicznego sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci. Do takiej formy udziału w Kampanii dołączyły liczne szkoły i instytucje w Polsce i nieliczne w Przasnyszu.